Rövid távú vs Hosszú távú hormonmentes fogamzásgátlás
Manapság már egyre többféle fogamzásgátlási módszer áll rendelkezésre, így a nők kiválaszthatják a nekik éppen megfelelőt az igényeik alapján. Vannak ugyebár hormonmentes módszerek, illetve léteznek egyféle vagy kétféle (kombinált) hormont tartalmazó fogamzásgátlók. Mindegyiknek megvannak a maga előnyei és hátrányai. A nők fogamzásgátlóval kapcsolatos igényei pedig bizonyos időközönként, a különböző életszakaszokban (például szülés után) megváltozhatnak, így mindig más módszer válhat optimálissá.
Ebben a cikkünkben a hormonmentes fogamzásgátló módszerekre helyezzük a hangsúlyt, lássuk tehát, hogy milyen rövid távú (átmeneti) és milyen hosszú távú hormonmentes módszerek léteznek, illetve hogy milyen előnyeik és hátrányaik vannak!
Ideiglenes, átmeneti hormonmentes módszerek
Ezek a módszerek ahelyett, hogy szintetikus hormonokat használnának a szervezet működésének megváltoztatásához, egyszerűen megakadályozzák a spermiumok méhbe történő bejutását. Ilyen fogamzásgátló például az óvszer, a méhszájsapka illetve a pesszárium.
- Óvszer – Az óvszer ugyebár férfiaknak szánt, latexből vagy egyéb hasonló gumis anyagból készült fogamzásgátló. Ez az egyetlen olyan módszer, ami megvéd a nemi úton terjedő betegségektől. Ezért lényegében minden fogamzásgátló módszer használata mellé ajánlott az óvszer, különösen friss kapcsolatokban. Előnye még továbbá, hogy nincs semmilyen mellékhatása (leszámítva az esetleges allergiás reakciót a latexre – de léteznek latex-mentes óvszerek is). Hátránya viszont, hogy ha nem alkalmazzuk teljesen megfelelően, akkor rendkívül megnő a teherbeesés kockázata.
- Méhszájsapka – A méhszájsapka egy kisméretű, tengerész sapka formájú eszköz, ami a méhszájra tapad fel. Minden együttlét előtt fel kell helyezni, ez azonban – főleg a kezdőknek – nem annyira egyszerű, hiszen pontosan kell illeszkednie. Hatékonysága ugyebár a méhnyak és a hüvelyboltozat teljes átfedéséből ered, de a hüvelyfalak szabadon maradnak, tehát együttlét közben nem zavaró. A méhszájsapka főleg azoknak a nőknek ajánlott, akik még nem szültek. Hátrány, hogy mivel önmagában ez az eszköz nem elég hatékony, érdemes együtthasználni spermicid szerekkel.
- Pesszárium – A pesszárium nagyon hasonló a méhszájsapkához, felhelyezve befedi a méhszájat, de kicsit nagyobb méretű és kupola formájú. Mindkét eszközből létezik különböző méret. A pesszáriumot is érdemes spermicid szerekkel együttesen használni a jobb hatékonyság érdekében.